Praktyczne aspekty składania apelacji cywilnej przez stronę skarżącą

I. Apelację zawsze składamy za pośrednictwem Sądu I Instancji ( dla ułatwienia i uniknięcia pomyłki można wkazać dokładny adres na pierwszej stronie apelacji – w główce ), czyli dokładnie tego samego wraz z tożsamym wydziałem, który wydał orzeczenie.
Jednakże strona skarżąca musi pamiętać, aby oznaczyć także obowiązkowo sąd, do którego apelacja będzie kierowana tj. właściwy Sąd II Instancji; z formalnego znaczenia winien zostać oznaczony właściwy wydział sądu.

W praktyce wygląda to tak:

Sąd Okręgowy w ( miasto)
Wydział II Cywilny Odwoławczy

za pośrednictwem

Sądu Rejonowego w
Wydział I Cywilny
( adres)
ul. …………………..
kod pocztowy

Wadliwe oznaczenie sądu, do którego kierujemy apelację może skutkować tym, że nawet jeśli błędnie oznaczony sąd odeśle apelację do właściwego sądu to może to uczynić po terminie ( często tak się dzieje ). Wówczas zostanie ona odrzucona ze względu na niedochowanie terminu. Małe są wówczas szanse są na przywrócenie terminu do wniesienia apelacji.

II. Kolejna ważna kwestia to dokonanie opłaty sądowej na konto sądu I Instancji ( większość sądów ma już strony internetowe z podanym numerem konta ). Można to zrobić w sposób elektroniczny i dołączyć do egzemplarza przeznaczonego dla Sądu.

Zasady ponoszenia opłaty sądowej od apelacji w postępowaniu cywilnym.

I. W trybie zwykłym – co do zasady – jest to 5 % liczone od wartości przedmiotu sporu (czyli uiszczamy taką samą opłatę jak przy wnoszeniu pozwu ).

II. W trybie uproszczonym ( w.p.s. do 10.000,-zł ) opłata od apelacji jest uzależniona od poszczególnych “widełek”

Przy wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu umowy
1. Do 2 000 zł ————————-30 zł
2. Ponad 2 000 zł do 5 000 zł —-100 zł
3. Ponad 5 000 zł do 7 500 zł —-250 zł
4. Ponad 7 500 zł ——————300 zł

III. W postępowaniu nieprocesowym opłata od apelacji wynosi tyle samo co przy składamym wniosku np. opłata przy apelacji w sprawie o zasiedzenie wynosi 2.000,-zł ( a więc jest stała ).

IV. Przy składaniu apelacji osobiście pamiętajmy o podpisie z imienia i nazwiska. Brak podpisuje powoduje, że apelacja zawiera poważny brak formalny, co powoduje, że jest wdrażane postępowanie sanacyjne ( wezwanie do uzupełnienia braków formalnych apelacji ).

V. Również trzeba pamiętać o określeniu wartości przedmiotu zaskarżenia.
Jest to o tyle ważne, że w przypadku, gdy zaskarżamy orzeczenie w części Sąd będzie miał wskazkówkę , do jakiej części się zgadzamy z danym orzeczeniem i czy prawidłowo dokonaliśmy opłatę od apelacji.

VI. Reasmując, najważniejszym ze wszystkich wymagań jest prawidłowe wskazanie Sądu I Instancji, do którego fizycznie wysyłamy apelację, ale również wskazanie właściwego Sądu II Instancji i oczywiście zachowanie terminu.
Strona wnosząca nie musi operować językiem prawniczym, jednak na pewno pomoc prawna w sporządzeniu apelacji przydaje się, często to zaoszczędza czasu stronie, a także nie wymaga jakichś wielkich nakładów finansowych.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Praktyczne aspekty składania apelacji cywilnej przez stronę skarżącą

  1. mariusz macieszyk pisze:

    Witam,nasz adwokat błędnie zaadresował apelację zamiast do sądu I Instancji została wysłana do II Instancji. Sąd odesłał ją do właściwego sąd aczkolwiek nie został zachowany termin. Nasz adwokat tłumaczył się tym iż jego stażystka błędnie wysłała. Zostaliśmy pozbawieni możliwości wniesienia apelacji jak również ponieśliśmy koszta związane z tą apelacją. Czy możemy adwokata pociągnąć do odpowiedzialności? Pozdrawiam Mariusz Macieszyk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *