Plikostrada alias Pobieraczek – porady dla użytkowników Internetu

Plikostrada alias Pobieraczek – czyli jak banalna sprawa pod względem prawnym może stać się utrapieniem dla wielu tysięcy osób w Polsce? – do takich wniosków można dojść po przeanalizowaniu sprawy jednego z klientów.

Podstawową zasadą, którą powinniśmy bezwzględnie przestrzegać w Internecie to pod żadnym pozorem nie podawać swoich danych personalnych, adresu zamieszkania, maila z imieniem oraz nazwiskiem czy innych danych, które spowodują, iż druga strona będzie mogła spernalizować użytkownika.

Takie same zasady powinny również dotyczyć portali społecznościowych, bo pamiętajmy, że korzystają z nich również oszuści, którzy tylko żerują na naszej naiwności.
Kolejna uwaga to każda czynność podmiotu, który kieruje do nas jakieś roszczenia musi mieć podstawę prawną. Jeżeli podmiot trzeci przekazuje nasze dane personalne bez umocowania prawnego naraża się na odpowiedzialność karną.

Za nieprzestrzeganie zasad ochrony danych osobowych ustawa o ochronie danych osobowych przewiduje odpowiedzialność karną (art. 49 – art. 54a). Przykładowo, za udostępnienie danych osobom nieupoważnionym grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat lub do roku, jeśli sprawca działa nieumyślnie.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do legalności działania określonego podmiotu, dostajemy monity od firm windykacyjnych działających bez pełnomocnictwa skontaktujmy się z prawnikiem, który może nie tylko poradzić co robić, ale przede wszystkim przeciwdziałać rozwojowi sytuacji w niekorzystnym dla klienta kierunku.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *