Przymusowa przynależność prawnika do korporacji prawniczych niezgodna z Konstytucją RP. Przymus adwokacko-radcowski ustanowiony w procedurach niezgodny z przepisami UE.

Ile razy się zdarza klientom przyjść do prawnika ze specjalistyczną sprawą i doznają rozczarowania, bo oto prawnik od wszystkiego nie potrafi rozwiązać ich problemu? Pomijam już, że klienci często też nie są przygotowani, bo prawnik tak jak lekarz musi mieć często o wiele więcej informacji co do sprawy, a więc posiedzieć nad sprawą.
Jednak w naszej przaśnej rzeczywistości klienci w ogóle nie są uświadomieni o tym, a więc często trafiają w ciemno do kogoś kto nie tylko nie daje rękojmi prawidłowego wykonania zlecenia, ale wręcz obiecuje klientom gruszki na wierzbie.
W Polsce nie wykształciły się ustawowe i oficjalne specjalizacje prawników korporacyjnych, bo korporacje do tego nie dopuściły i nadal wpajają ludziom wadliwy wizerunek ich prawnika jako panaceum na całe zło. Posługiwanie się więc terminem specjalisty u takiego prawnika jest niezgodne z zasadami przyjętymi w danej korporacji.
Nic bardziej błędnego istnienie korporacji hamuje rozwój rynku oraz specjalizacji. W dalszym ciągu na nic nie wnoszącej aplikacji szkoli sie prawników do wszystkiego czyli tak naprawdę do niczego. To powtórzenie studiów prawniczych, a dziś wielu prawników korporacyjnych ( adwokatów i radców ) nie może zaistnieć w wymarzonej praktyce i założyć własnej kancelarii, bo zostali wpisani w ramy reguł odbiegących od reguł wolnego rynku.
Zresztą przymusowa przynależność prawników do korporacji jest niezgodna z Konstytucją RP i przepisami Unii Europejskiej. Do tego orzeczenie ETS wskazuje wyraźnie, że każdy obywatel Unii Europejskiej ma prawo do wyboru swojego przedstawiciela/zastępcę prawnego/procesowego. Z tych względów istnienie takiego podziału na rynku jest całkowicie oderwane od przepisów UE i potrzeb klientów (  Wyrok Trybunału (ósma izba) z dnia 7 listopada 2013 r.(*), vide: http://damianpadjas.pl/blog/2013/12/08/zasada-swobody-wyboru-prawnikaprzedstawiciela-prawnego-orzecznictwo-oraz-unormowania-unijne/ ) .

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
Ten wpis został opublikowany w kategorii nauka prawa, szkolenie prawników, pełnomocnik/zastępstwo i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *