Koncepcja bezpośredniej odpowiedzialności wspólników spółki prawa handlowego tzw. przebijającej na przykładzie parabanków

Oszukańczy proceder w praktyce parabanków znany jest jako system argentyński.

W dużym uproszczeniu polega on na tym, że udzielenie pożyczki jest uzależnione od dokonania wpłaty opłaty przygotowawczej i nierzadko opłaty pośrednictwa podmiotu trzeciego. Często taka spółka działa przez pośredników, którzy prowadzą odrębną działalność jako przedsiębiorcy. W przeważającej ilości przypadków w ogóle nie dochodzi do wypłaty kwoty pożyczki z uwagi na to, że spółka stosuje formy zabezpieczenia, które w istocie są nie do przejścia. Zdarzały się i takie przypadki, że klienci przeszli szereg obwarowań, a i tak nie otrzymali należnej kwoty z umowy. Oczywiście w każdym przypadku opłata przygotowawcza i pośrednictwa była zatrzymywana przez spółkę i pośrednika zgodnie z zapisami w umowie.

Unaocznia to, a wręcz poraża słabość naszego prawodawstwa i państwa, które powinno chronić osoby znajdujące się w ciężkim położeniu oraz nieporadne przed takimi praktykami. Klienci opowiadali często, że przed podpisaniem tego typu umów – uwaga! byli u prawników, a Ci nie znaleźli w umowach niczego podejrzanego. Można jednak zadać sobie pytanie – od czego jest zwykłe sprawdzenie spółek i wywiad gospodarczy? Wystarczyło bowiem wpisać nazwę spółki i już można było się dowiedzieć bardzo interesujących informacji o praktykach firmy oraz liczbie poszkodowanych klientów.

W omawianych przypadkach została wykorzystana forma prawna spółki prowadzonej działalności, który jednoznacznie można zakwalifikować jako delikt prawa cywilnego, ale również czyn zabroniony na gruncie prawa karnego. Niestety w naszym prawodawstwie nie ma unormowanej odpowiedzialności przebijającej, polegającej na pociągnięciu do odpowiedzialności bezpośrednio wspólników spółki, którzy – w uproszczeniu pisząc – wykorzystali daną formę spółki do oszukańczych praktyk.

Jednak mimo niedostatków w prawie i na chwilę obecną można przeprowadzić proces przeciwko takim podmiotom, którzy ukrywają się za “parawanem” spółki (tzw. zasłona korporacyjna). Koncepcja odpowiedzialności przebijającej jest znana w prawie amerykańkim ( ‘piercing the corporate veil’ ) i niemieckim ( ‘Durchgriffshaftung’ ). U nas wymaga odwagi sądów, a następnie ugruntowania w judykaturze i działań ustawodawcy w kwestii unormowania tej instytucji prawnej.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
Ten wpis został opublikowany w kategorii parabanki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *