Można odzyskać 43 tysiące z ZUS – bardzo ważna informacja dla emerytów!

“Kilkadziesiąt tysięcy emerytów ma prawo do zwrotu świadczenia zawieszonego im w październiku 2011 roku. Wtedy ZUS uznał, że nie można łączyć emerytury z pensją, i odebrał emerytury osobom, które nie zwolniły się z pracy.

W czwartek weszła w życie ustawa pozwalająca odzyskać zabrane pieniądze wraz z ustawowymi odsetkami i uwzględnieniem waloryzacji. Regulację uchwalono po decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Uznał on za niezgodne z ustawą zasadniczą zawieszenie świadczeń osobom kontynuującym zatrudnienie bez rozwiązania umowy z dotychczasowym pracodawcą. Trybunał wydał takie orzeczenie 22 listopada 2012 r.

Jest się o co starać. Średnio każdy dostanie po ok. 43 tys. zł. ZUS jednak nie będzie nikogo powiadamiać, że można się starać o wypłatę zaległych pieniędzy. Zainteresowany sam musi złożyć wniosek. Jeśli tego nie uczyni, zaległe emerytury zostaną w ZUS. W ustawie umożliwiającej wypłatę nie ma żadnego terminu określającego, do kiedy można składać wnioski.

Jak odzyskać pieniądze

We wniosku wpisz imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer emerytury. Dodaj, że wniosek “dotyczy wypłaty emerytury zawieszonej w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. wraz z odsetkami”. Odsetki będą liczone do 19 lutego, czyli do dnia wejścia w życie ustawy.

Jeśli emeryt przed wyrokiem trybunału złożył sprawę do sądu, powinien wycofać sprawę. To spowoduje, że sąd wyda postanowienie o umorzeniu postępowania. Następnie trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby dostać zaległe świadczenia. Do wniosku trzeba dołączyć informację o prawomocnym zakończeniu procesu przed sądem.

W przypadku gdy emeryt po skierowaniu sprawy do sądu otrzymał korzystny wyrok, ale ZUS złożył apelację, można liczyć na złożoną przez zakład deklarację, że wycofa wszystkie apelacje złożone od niekorzystnych dla siebie wyroków. To spowoduje, że emeryt będzie mógł skorzystać z nowej ustawy i odzyskać pieniądze.

Gdy emeryt dostał już zawieszone świadczenie na podstawie prawomocnego wyroku, ale bez odsetek, również może się ubiegać o ich wypłatę. We wniosku do ZUS musi napisać: “Na podstawie wyroku dostałem zaległe emerytury. Proszę o wypłatę odsetek, których sąd nie zasądził, a które należą się po wejściu w życie nowej ustawy”. ZUS ma obowiązek odsetki wypłacić.

Uwaga!

Jeśli emeryt po zmianie przepisów o zakazie łączenia pensji z emeryturą zwolnił się z pracy i wybrał emeryturę, nie może liczyć na wypłatę pieniędzy z ZUS. Aby uzyskać odszkodowanie, musi złożyć sprawę do sądu.

Pamiętaj!

ZUS nie będzie powiadamiać, że można starać się o wypłatę zaległych pieniędzy. Zainteresowany sam musi złożyć wniosek.”

Źródło: www.se.pl

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
Ten wpis został opublikowany w kategorii ubezpieczenia społeczne i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *