Mat-Medic ukarany przez UOKiK – jednak to nie koniec problemów pokrzywdzonych

Co z umowami Mat-Medic i kredytami bankowymi wziętymi na ten cel ? Muszą zostać unieważnione tj. w szczególności z bankiem. Konieczne jest wniesienie sprawy do Sądu. Pokrzywdzeni mogą się kontaktować pod mailem: kancelaria.prawna.mdp@gmail.com

“Firmy, które dostały karę od UOKiK, zwinęły manatki. Czy uda się ściągnąć od nich prawie milion złotych?” – no urząd się pospieszył, a co robił przez kilkanaście miesięcy naciągania emerytów?

http://m.wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,117915,16499527,Czy_uda_sie_sciagnac_prawie_milion_zlotych_kary_za.html ?

“Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył kary na poznańskie spółki Eco-Vital i Mat-Medic. Za co? Obie zapraszały potencjalnych klientów na imprezy, ale nie informowały, że chodzi o sprzedaż. Drogie garnki i przebierańcy w fartuchach Eco-Vital namawiała do udziału m.in. w spotkaniach, warsztatach kulinarnych, występach gwiazd. Ale informacji o sprzedażowym charakterze imprez nie było na rozdawanych biletach. Spółka zajmowała się sprzedażą garnków.

Cena jednego kompletu mogła wynosić nawet ok. 14 tys. zł. Klienci, głównie ludzie starsi, którzy dawali się w czasie pokazów przekonać, że robią interes życia, mieli później problemy z reklamacją, mimo że ustawowo mogli kupione garnki oddać w 10 dni po dokonaniu transakcji. Skarżyli się, że nie mają kontaktu z firmą i jej przedstawicielami. Mat-Medic sprzedawał urządzenia paramedyczne – tzw. rezonatory biofotonowe, które miały mieć wspaniałe właściwości lecznicze. Pokazy były tak zorganizowane, aby ich uczestnicy wierzyli, że rozmawiają z “konsultantami medycznymi”. W rzeczywistości byli to handlowcy poprzebierani w lekarskie fartuchy.

Przekonywali oni, że zakupy w Mat-Medicu będą refundowane przez UE, NFZ lub instytut medyczny. Nie była to prawda. Na Eco-Vital Urząd nałożył 650 tys. zł kary. Tak uzasadnia swoją decyzję: “W ocenie UOKiK spółka Eco-Vital naruszyła zbiorowe interesy konsumentów: nie ujawniała handlowego celu prezentacji i nienależycie informowała konsumentów o ich uprawnieniach”. Mat-Medic został ukarany karą w wysokości 250 tys. zł. Spółki są ze sobą powiązane osobowo. Ale UOKiK może mieć problem z wyegzekwowaniem kar. Dlaczego? Tylko drogą listowną Frima Eco-Vital zwinęła manatki. Zrobiła to po cichu, na początku lipca. Z biurowca przy ul. Św. Marcin przeniosła się do małego pokoju w kamienicy przy ul. Ratajczaka.

Na drzwiach wisi kartka z numerem telefonu. – Kontakt z firmą możliwy jest tylko drogą listowną – informuje pracownica firmy, która podnosi słuchawkę. – Numeru do rzecznika prasowego nie mam. Do prezesa też nie. Jeśli chodzi o karę, nie jestem upoważniona, żeby się wypowiadać. Jeśli macie państwo pytania, proszę napisać list – powtarza. Pod tym samym adresem znajduje się też siedziba firmy Mat-Medic, która także już nie działa. – Proszę napisać list. Nie udzielam informacji – mówi doradca do spraw klientów. – Decyzję o karach doręczyliśmy do rąk przedsiębiorcy – mówi Paweł Ratyński z biura prasowego UOKiK. – Wiedzieliśmy, że musi ją odebrać osobiście.

Egzekwowanie kar nałożonych przez prezesa UOKiK odbywa się zgodnie z przepisami o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Kara płatna jest do budżetu państwa w terminie 14 dni od uprawomocnienia decyzji. W przypadku braku wpłaty wystawiany jest tytuł wykonawczy przekazywany do urzędu skarbowego przedsiębiorcy, który to urząd ściąga należność – również z firmy w upadłości lub likwidacji – tłumaczy Ratyński. Eco-Vital jest już znany UOKiK-owi. – I dlatego wiedzieliśmy, jak się z nimi skontaktować – dodaje Ratyński. – Tak się czasami zdarza, że firmy ogłaszają upadłość. Zwykle nie ma to związku z prowadzonymi przez nas postępowaniami. Nam chodzi nie o karanie, ale o ochronę konsumentów, jako najsłabszych uczestników rynku, przed nielegalnymi praktykami. Decyzje nie są ostateczne, obie firmy mogą odwołać się do sądu antymonopolowego.”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Mat-Medic i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz