“Poczta Polska uderza w kombatantów i Sybiraków oraz najbiedniejszą część społeczeństwa swoimi bezzasadnymi egzekucjami ‘zaległych’ abonamentów rtv”

Zauważam u siebie dziwną zależność, że im więcej piszę pism procesowych, zwłaszcza w mało rozwijających dziedzinach, tym trudniej wycisnąć z siebie tekst na bloga. Brakuje przede wszystkim pozytywnych przeżyć, które dają nadzieję na lepszą przyszłość tego kraju, a też codziennie stykamy się z problemami innych. Dlatego niekiedy mówi się, że prawnicy są “bez serca”. W pewnym sensie to ta praca tak nas znieczula i przestawia na chłodne analizowanie okoliczności i zdarzeń pod kątem wyjścia z danego problemu prawnego – w innym wypadku człowiek mógłby dostać pomieszania zmysłów.

Ostatnio jednak pewien temat mnie dotknął i naruszył granice mojego oporu przed głębszą refleksją nad sprawami, którymi ostatnio dane jest mi się zajmować.
Dziwne, że ten temat nie jest poruszany w mediach i mało kogo interesuje, że codziennie tysiące ludzi ma zajmowane swoje głodowe świadczenia ZUS-owskie, pensje czy konta bankowe z często niewielkimi oszczędnościami.
Jak daleko już posunęły się organy Poczty Polskiej i KRRiT, które wyciągają ręce po ostatnie pieniądze od najsłabszej części społeczeństwa?
Wiele z tych osób to jednostki bardzo zasłużone dla naszej ojczyzny, a mianowicie często są to kombatanci, Sybiracy, żołnierze II wojny światowej i wiele często bezimiennych bohaterów, którzy budowali Polskę. Tyle samo osób schorowanych, którym zabiera się pieniądze na lekarstwa oraz na jedzenie i pozbawia godności. To okrutne i nieludzkie.

Niedawno przeczytałem o kilkuletnich już staraniach Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz, które niby są podejmowane w sprawach tychże egzekucji skarbowych rtv. Na dobrą sprawę rozwiązanie leży w zasięgu ręki, bo Naczelnicy Urzędów Skarbowych chcąc trzymać się ściśle litery prawa powinni powstrzymywać się z czynnościami z urzędu, a to z uwagi na wady formalne tytułów wykonawczych. W takim wypadku organ skarbowy ma obowiązek odesłać Poczcie Polskiej z/s. w Bydgoszczy tytuły wykonawcze do poprawki.
Na pewno te zasadne działania organów podatkowych ostudziłyby zapędy KRRiT by sięgać do kieszeni najbiedniejszej części społeczeństwa.
RPO w dalszym ciągu “stara się” z siedziby swojego komfortowego biura, a w rzeczywistości jak egzekucje skarbowe są prowadzone tak w dalszym ciągu i Poczta Polska “idzie na wyrwę”. Bardzo brakuje mi śp. dr Janusza Kochanowskiego nieodżałowanego Rzecznika Praw Obywatelskich, który by nie pozwolił na takie poniewieranie ludźmi i na pewno znalazłby wyjście na pomoc wszystkim z tym problemem.

Sprytnie to KRRiT oraz Poczta Polska sobie pomyślała, że nie opłaca im się walczyć w jednostkowych sprawach, gdzie będzie stawiany opór, a będą eksplorować te tereny, gdzie ludzie będą posłusznie poddawać się egzekucji skarbowej.
Sprawa mnie tym bardziej bulwersuje, że postępowania już na samym początku są dotknięte poważnymi wadami formalnymi, które w istocie dyskwalifikują kontynuowanie postępowania administracyjnego, a w dalszej kolejności egzekucji skarbowej
Poczta Polska zainspirowana pewnie sugestiami KRRiT nic sobie nie robi z przepisów i stosuje technikę “zdartej płyty”.

Należy zwrócić uwagę również na nieprawidłowości w inicjowaniu postępowania w egzekucji skarbowej, gdzie bez doręczania zawiadomienia o wszczęciu egzekucji skarbowej z tytułami wykonawczymi wzywa się osoby na rozmowę z poborcą skarbowym czy ewentualnie komornikiem skarbowym.
Oczywiście takie działanie jest rażąco bezprawne i jest to złamanie wszelkich standardów demokratycznego państwa prawa. Często w wezwaniach też straszy się nałożeniem grzywny bez poinformowania ludzi o możliwości zaskarżenia tytułów wykonawczych oraz o terminie tej czynności
Zbliżamy się do standardów państwa sowieckiego w czystej postaci.

Z mojego doświadczenia wynika, że Poczta Polska kieruje sprawy do egzekucji niezależnie czy to są osoby ustawowo zwolnione z opłacania abonamentu czy też nie. Poczta Polska nie wstrzymuje działań, mimo iż jest poinformowana, że dana osoba nie powinna już płacić abonamentu. Dla nich to są nic nie znaczące łzawe historie ludzkie. Zastanawiam się jednak czy jednak palmę pierwszeństwa w bezduszności dać tymże urzędnikom, a nie prawnikom? Pomijam już fakt, że Poczta Polska w ogóle nie potrafi udowodnić istnienia zobowiązania i nie udowodni chyba, że chce się narazić na roszczenia odszkodowawcze i odpowiedzialność karną.

Proszę pamiętać, że w przypadku otrzymania tytułów wykonawczych i zawiadomienia o zajęciu prawa majątkowego od Naczelnika Urzędu Skarbowego należy zapisać na kopercie datę odbioru korespondencji oraz bezzwłocznie się skontaktować z nami. Mail: kancelaria.prawna.mdp@gmail.com

Ten wpis został opublikowany w kategorii abonament rtv i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *