Egzekucja abonamentu rtv – sąd administracyjny wytyka błędy organu skarbowego, ale również organu Poczty Polskiej

W jednym z  najnowszych prawomocnych orzeczeń dot. egzekucji abonamentu rtv  sąd administracyjny uchylił postanowienia organu I instancji oraz organu II instancji wytykając błędy organów w toku postępowania.

Między innymi w wyroku WSA wskazał, że ani organ pierwszej instancji, jak również organ odwoławczy, nie rozważyły ani nie oceniły podanych przesłanek umorzenia, wskazując jedynie na rozstrzygnięcia podjęte przez organy w odrębnym trybie, związanym z wniesionymi przez skarżącego zarzutami na prowadzone postępowanie egzekucyjne.

Organ skarbowy nie może bezwolnie przyjmować argumentację Poczty Polskiej, ale dokonywać oceny pod kątem zasadności prowadzonej procedury. Nie ma również znaczenia to, że kwestia ta została już podniesiona przed sądem administracyjnym w związku z kontrolą decyzji podatkowej i sąd ten nie uwzględnił tego zarzutu.

Są to dwa odrębne postępowania przewidziane w ramach postępowania egzekucyjnego. Zatem prawomocny wyrok sądu pierwszej instancji oddalający skargę zobowiązanego w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym nie stwarzał podstaw do negatywnej oceny wniosku zobowiązanego o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Tym samym odwołanie się do tez uzasadnienia tego wyroku nie mogło mieć decydującego znaczenia dla rozpoznawanej sprawy. Okoliczności istnienia obowiązku podatkowego oraz dopuszczalności egzekucji powinny podlegać samodzielnej ocenie w ramach postępowania uruchomionego na wniosek zobowiązanego w przedmiocie umorzenia postępowania egzekucyjnego.  

W przypadku wszczęcia postępowania od momentu doręczenia upomnienia Poczty Polskiej albo zawiadomienia o wszczęciu egzekucji abonamentu rtv kontakt na mail: kancelaria.prawna.mdp@gmail.com

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0
Ten wpis został opublikowany w kategorii abonament rtv i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *