Grzywny za nieszczepienie – co robić , gdy otrzymaliście Państwo upomnienie od sanepidu ?

Na terenie Polski obowiązuje przymus administracyjny szczepień. Nie oznacza to jednak, że dany lekarz czy pielęgniarka może wykonać taki zabieg medyczny bez zgody rodziców. Zgoda rodziców jest w tym przypadku kluczowa. Natomiast zaszczepienie podstępem, bez wiedzy i woli rodziców jest haniebne , ale także rodzi konsekwencje prawne.

W przypadku, gdyby coś takiego się wydarzyło jest to przestępstwo. ścigane z urzędu przez organ Prokuratury.

Również wymuszanie zgody i podpisywanie gotowego oświadczenia w warunkach szpitalnych czy też przed akcją porodową jest mocno kontrowersyjne. Nie powinno mieć w ogóle miejsca jeśli dana placówka szanuje prawa pacjenta. Daje również sygnał rodzicom, że zasadny jest brak zaufania oraz stawianie konkretnych pytań.

Jeśli macie Państwo wątpliwości co do treści oświadczenia to najlepiej w ogóle nie składać podpisu. W ostateczności można też zabezpieczyć dowód robiąc zdjęcie smartfonem bądź aparatem cyfrowym.

Kolejnym kontrowersyjnym zagadnieniem jest to, że dana szczepionka nie jest lekiem , a więc nie ma takiego systemu weryfikacji , co przy przy leku . Dodatkowo jest to jedna z nielicznych procedur, gdzie zmusza się do niej rodziców , a decyzja może mieć wpływ na całe życie dziecka . W takim przypadku zasadne są pytania i wątpliwości . Również dobrze mieć kontakt z prawnikiem od samego początku, który by czuwał również nad daną sprawą . Nie polecamy również korespondowania z sanepidem przez samych rodziców, bo obserwacje pokazują, że jedynie przyśpieszają one drogę do wyegzekwowania kary administracyjnej.

W przypadku pytań, proszę je kierować drogą elektroniczną na maila: kancelaria.prawna.mdp@gmail.com

Odpowiadamy do 24 godzin od otrzymania danego zapytania.

Ten wpis został opublikowany w kategorii prawo administracyjne, szczepienia - przymus egzekucyjny i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *