Niezapowiedziana kontrola tzw. kontrolerów z Poczty Polskiej m.in. w firmie, hotelu, ośrodku wypoczynkowym dotycząca odbiorników rtv i co teraz?

Na kanwie realnego zdarzenia postaram się nakreślić problematykę tzw. kontroli odbiorników przez osoby, podające się za kontrolerów Poczty Polskiej. Jest to kolejny przypadek, że do danego ośrodka wypoczynkowego, hotelu, hostelu przychodzą niezapowiedziani tzw. kontrolerzy, którzy np. pod nieobecność właściciela podejmują czynności w celu ustalenia liczby odbiorników telewizyjnych oraz spisują protokół z czynności. Recepcjoniści, pracownicy danej jednostki często podają szczegółowe dane o faktach i podpisują się w imieniu swojego pracodawcy. Czy jednak taka niezapowiedziana kontrola jest zgodna z przepisami prawa? Uważam, że nie, a właściciele firm mają nie tylko prawo i obowiązek bronić się przed takim procederem, który jako niezapowiedziany nie korzysta z ochrony prawnej.

Dlatego pierwsza zasada jest taka, że nie musimy podawać żadnych danych, a jeśli już ma się odbyć spisanie protokołu to dopiero po tym jak organ Poczty Polskiej spełni kilka warunków. Przede wszystkim na minimum 7 dni przed wizytą organ Poczty Polskiej powinien powiadomić przedsiębiorcę o planowanej kontroli. Dlatego w sytuacji niezapowiedzianej kontroli należy grzecznie poprosić ( lub też poprosić o pomoc Policję ) o opuszczenie lokalu i późniejsze przesłanie zawiadomienia z wyznaczonym terminem spotkania właściciela firmy, hotelu, ośrodka z pracownikami Poczty Polskiej, będącymi jednocześnie kontrolerami. W innym przypadku błędy popełnione na tym etapie postępowania mogą kosztować właściciela firmy od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy kary grzywny nałożonej przez organ Poczty Polskiej.

Natomiast jak przygotować się do takiej kontroli to już miejsce na analizę danej sytuacji z prawnikiem. Jeśli jesteście już po kontroli albo zostało wszczęte tego typu postępowanie proszę o kontakt elektroniczny na mail: kancelaria.prawna.mdp@gmail.com

Ten wpis został opublikowany w kategorii abonament rtv, kontrola w firmie i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz